• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Економіка та бізнес-клімат Швеції
Опубліковано 10 січня 2024 року о 13:03

Економіка Швеції є експортно-орієнтовною. Упродовж останніх років вона демонструвала сталу динаміку зростання та відзначалася високим ступенем концентрації виробництва і капіталу. Промислові галузі економіки Швеції забезпечують високий рівень конкурентоспроможності національної економіки країни та здійснюють значний внесок у ВВП, який становив у 2021 році 22,1%. За рейтингом Світового банку «Doing Business» Швеція посідає 10 місце серед 190 країн світу, а за індексом конкурентоспроможності економіки – 8 місце (за оцінкою Світового економічного форуму).

Валовий внутрішній продукт: 530,34 млрд. дол. США (за підсумками 2021 року, зростання на 4.8% порівняно з 2020 роком).

Сальдо зовнішньої торгівлі Швеції у 2021 році було профіцитним та складало 2,44 млрд.дол.США.

Золотовалютні резерви: Резерви в золоті складають 125,7 тон, що становить 7,73 млрд.дол.США. Валютні резерви складають 39,47 млрд.дол.США (за даними Національного банку Швеції станом на 30 квітня 2022 року).

Основні товарні групи експорту: телекомунікаційні прилади та устаткування, автомобілі, машинобудування, хімічні та гумові вироби, дерево, целюлоза і папір, метали і металопродукція. В основі імпорту товарів – машинобудування, нафта і нафтопродукти, транспорт, продукти харчування, текстильні вироби, фармацевтична продукція.

Ключові торгові партнери: Німеччина, Норвегія, Данія, Нідерланди, Фінляндія, Велика Британія, США та Китай, Франція, Бельгія.

Основні галузі промисловості Швеції: целюлозно-паперова, деревообробна, металургійна, гірничодобувна, а також багатогалузеве машинобудування (електротехнічне, електронне, турбіно-, верстато-, судно-, автомобілебудування). Швеція посідає третє місце у світі за виробництвом целюлози, п'яте — за видобутком залізної руди. Розвинуті хімічна, харчова, лісопильна, текстильна, взуттєва промисловість.

Сільське господарство в основному розвинене в Південній Швеції. Головною сільськогосподарською галуззю є вирощування тварин і виробництво м'ясо-молочної продукції. Переважають фермерські господарства. Розводять велику рогату худобу, свиней, овець. Вирощують пшеницю, жито, ячмінь, овес, картоплю, цукрові буряки. Загалом харчова промисловість є однією з пріоритетних і високотехнологічних галузей Швеції. Вона забезпечує істотний внесок у формування ВВП країни, покриває велику частину внутрішнього попиту і при цьому є експортно-орієнтованою галуззю.

Швеція – лідер серед держав-членів ЄС з переходу на відновлювану енергію. Застосовуючи механізм квот та податків, у Швеції в довгостроковій перспективі планується створити на 100% відновлювану енергетику не пізніше 2040 року, а до 2045 року Швеція планує стати першою вуглецево-нейтральною державою. Наразі в країні понад 35% електроенергії виробляється 10 ядерними реакторами, розподіленими по трьох електростанціях.

Швеція є однією із провідних країн світу у сфері охорони навколишнього середовища та у поводженні із відходами. У країні функціонують десятки сміттєпереробних заводів, що використовують технологію «енергія-зі-сміття».

Рівень добробуту, оцінений за показником ВВП на душу населення, в Швеції становить 58,6 тис.дол. США, що відповідає 11-й позиції серед усіх країн світу за даними МВФ. Високий рівень добробуту та реформи стимулювали розвиток сфери послуг в Швеції. Найбільшу частку ВВП Швеції у 2021 році, а саме 66,14% ВВП, займав сектор послуг. Більше третини економічно активного населення Швеції працює у сфері послуг.

Водночас, світові процеси, пов’язані з підвищенням цін на енергоресурси, сировинні товари та продукти харчування, мали негативний вплив на економічну ситуацію у Швеції. Наразі у країні спостерігається тенденція до поширення цін на товари, продукти харчування та послуги. Станом на червень 2022 року рівень інфляції складає 8,5% та за оцінками шведських експертів рівень вище 7% триматиметься до кінця 2023 року.

Експерти Національного банку Швеції вважають, що грошово-кредитна політика потребує більшої жорсткості, ніж було оцінено в квітні 2022 року, і тому було вирішено підвищити облікову ставку з 0,25% до 0,75%. Передбачається, що на початку 2023 року вона становитиме близько 2%.

Крім цього, протягом другого півріччя 2022 року активи Національного банку Швеції будуть скорочуватися швидше, ніж це було прийнято в квітні 2022 року.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux