Портал в режимі тестування та наповнення
Міжрегіональне співробітництво між Україною та Швецією
Опубліковано 24 серпня 2012 року о 11:50

Щодо українсько-шведського регіонального співробітництва

Розвиток українсько-шведського регіонального співробітництва характеризується широким спектром напрямів співпраці, зокрема в економічній, соціальній, культурній та гуманітарній галузях. Прикладами такого співробітництва є впровадження спільних ініціатив та реалізація проектів у сфері муніципальної економіки, житлово-комунальної галузі, соціальної та молодіжної політики, питань освіти, культури та спорту. Найбільшу частку займають проекти у сфері житлово-комунального господарства (близько 45%), у галузі культури (близько 25%) та гуманітарній сфері (близько 20%).

Важливу роль відіграє співробітництво між містами України та Королівства Швеція, які підписали відповідні угоди (міста-побратими), зокрема між Києвом і Стокгольмом, між Луганськом і Вансбро, між Хмельницьким і Крамфорсом тощо. Українські міста Київ, Львів, Одеса та Харків співпрацюють зі шведськими містами Стокгольм, Гьотеборг та Мальмо в рамках мережі розвитку регіонального співробітництва «Євросітіз». Асоціація міст України розвиває партнерські відносини з Асоціацією місцевих влад Швеції.

Регіональне співробітництво між Україною та Швецією значно пожвавилося, особливо в сферах розвитку громадянського суспільства, культури та енергетичного сектору. Зокрема, в 2011 році завдяки ініційованим Посольством зустрічам із представниками шведських установ, відповідальних за розвиток регіонального співробітництва, а саме з Директором міжнародного Департаменту Асоціації місцевих влад та регіонів Швеції О.Берлінг, представниками Шведського міжнародного центру з питань місцевої демократії та деяких муніципалітетів тощо, були встановлені контакти між українськими та шведськими регіонами.

У 2011 році в Стокгольмі відбулася низка зустрічей делегацій українських міст з представниками Асоціації місцевих влад та регіонів Швеції, Шведського агентства міжнародного розвитку, Шведської національної ради з питань туризму тощо, під час яких обговорювалися конкретні напрями двостороннього співробітництва. Важливого імпульсу співпраці сторін у сфері розвитку громадянського суспільства та гендерної рівності надав візит до Швеції заступників голів двадцяти однієї обласних державних адміністрацій України, здійснений в рамках Програми розвитку ООН. Під час візиту учасники ознайомилися з досвідом Швеції у сфері регіонального співробітництва, зокрема в рамках зустрічей із представниками Міністерства рівності та інтеграції Швеції, Офісу омбудсмена з питань рівності, експертами Шведської асоціації місцевих влад та регіонів, Адміністративних рад Стокгольмського та Уппсальського регіонів, науковцями Центру вивчення Росії та Євразії, Центру гендерної рівності Уппсальського університету та представниками Шведського міжнародного центру демократії та самоврядування.

Прикладом успішного співробітництва у культурній сфері став візит у червні 2011 року делегації Херсонської області до м. Крістіанстад з метою участі у церемонії відкриття пам'ятника П.Орлику. У рамках проекту «Скандинавський досвід демократії для України» делегація представників Вінницької області відвідала Швецію 1-3 серпня 2011 року з метою вивчення європейського досвіду у сфері демократії та громадського суспільства, а також функціонування органів влади та місцевого самоврядування у Швеції.

Одним з вагомих напрямів регіонального співробітництва між Україною та Швецією є аграрний сектор. Зокрема, пртягом останніх років представники Херсонської області відвідали шведську провінцію Сконе з метою налагодження міжрегіональної співпраці в аграрному секторі, зокрема щодо вирощування екологічної сільськогосподарської продукції та виробництва продуктів дитячого харчування.

Впродовж певного часу міжрегіональне співробітництво позначилося підвищеною увагою сторін до теми енергоефективності. З метою ознайомлення зі шведським досвідом у галузі енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії до Швеції здійснили візити делегації Київської, Рівненської, Івано-Франківської, Тернопільської та Одеської обласних державних адміністрацій. Шведські компанії «Альфа Лаваль» та «АВВ» беруть участь у реалізації низки проектів щодо модернізації систем теплопостачання з використанням енергоефективних технологій в містах Рівне, Сімферополь, Тернопіль, Лубни. Представники шведських компаній «Екоенерджі» та «Біогазпром» підписали угоди про співпрацю з низкою населених пунктів України, зокрема Луцьком, Миргородом, Новоград-Волинським, Новою Каховкою, Конотопом, Старокостянтиновим тощо.

У 2012 році в рамках візитів до Швеції Голови КМДА О.П.Попова, голови Харківської обласної ради С.І.Чернова відбулося ознайомлення українських посадових осіб із досвідом шведської столиці у забезпеченні сталого розвитку міста на прикладі району Хаммарбю Шьостад, реконструкції району Йєрва забудови 1960-1970-х років із використанням енергоефективного теплопостачання житлових будинків тощо. 

Зокрема, 23-25 вересня 2012 року у Стокгольмі з робочим візитом перебувала делегація Київської міської державної адміністрації, в ході якого була проведена зустріч з мером Стокгольма С.Нордіном та презентація економічного потенціалу та туристичних можливостей Києва. Під час візиту були обговорені актуальні питання життєдіяльності обох столичних міст, зокрема, відбулося зацікавлене обговорення заходів, які вживаються міськими владами для забезпечення сталого розвитку Києва та Стокгольма, реалізації їх економічного та культурного потенціалу, підвищення рівня та якості освітніх та медичних послуг мешканцям міст тощо. Голова КМДА та мер Стокгольма обмінялися досвідом вирішення проблемних питань при реалізації програм забезпечення міського населення житлом, розвитку інфраструктури міст, реконструкції районів старої забудови з використанням сучасних технологій, модернізації міського транспорту тощо.

За результатами зустрічі О.П.Попов та С.Нордін досягли домовленості про активізацію співпраці між містами-партнерами. Голова КМДА запросив мера шведської столиці відвідати м. Київ з візитом у зручний час, запрошення було з вдячністю прийнято.

У вересні 2013 році відбувся візит до Швеції делегації Дніпропетровської області на чолі з Головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації Д.В.Колєсніковим. У рамках візиту були проведені зустрічі делегації зі шведськими підприємцями та презентація інвестиційного потенціалу Дніпропетровської області.

В цьому ж році відбулися також візити до Швеції представників Кіровоградської обласної державної адміністрації, які обговорили з представниками Шведського агентства міжнародного розвитку та Шведського агентства з радіаційної безпеки хід реалізації міжнародного проекту стосовно зниження впливу радону на господарську діяльність в регіоні. За результатами проведених переговорів шведська сторона залучилася до проведення робіт щодо визначення об’ємної активності радону в ґрунті та спектрометричного аналізу природних радіонуклідів, вимірювання потужності гамма-випромінювання та підготовки даних щодо картографування радонових ризиків.

28 квітня 2014 року у м.Стокгольм проведено презентацію економічного, інвестиційного та наукового потенціалу Сумської області за участі більше, ніж 40 шведських компаній. Шведська сторона була поінформована про можливості здійснення поставок до Королівства Швеція конкурентоспроможної продукції виробництва сумських підприємств, зокрема АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» (м. Суми), ПАТ «Завод тракторних запчастин» (м. Ромни, Сумська область), АТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. М.В.Фрунзе (м. Суми), ТОВ «Тростянецький машинобудівний завод» (м. Тростянець, Сумська область) тощо, були передані відповідні інформаційні матеріали. Обговорені можливості подальших зустрічей для налагодження співробітництва між підприємствами.

 2 червня 2014 року в рамках проекту для українських підприємців «ЄВРОПАРТНЕРСТВО» у Посольстві відбулася зустріч з представниками Чернігівської торгово-промислової палати, представниками низки підприємств Чернігівської області, організовано бізнес-консультації зі шведськими представниками. А 28 липня 2014 року відбулася презентація економічного та інвестиційного потенціалу Чернігівської області, де було домовлено про налагодження місцевого виробництва біогазу спільно зі шведської компанією “REAC Fuel AB”. Повномасштабна реалізація згаданого проекту дасть можливість через 3 роки відмовитись від імпорту природного газу взагалі, при цьому вартість будівництва мережі заводів по виробництву біогазу з української сировини не перевищить витрат України на імпорт природного газу за вказаний період (при нинішніх цінах на енергоносії).

Під час організованого Посольством 20 листопада 2014 року спільно з Торговельною палатою Швеції у Стокгольмі бізнес-форуму та бізнес-консультацій з місцевими діловими колами були обговорені конкретні кроки з метою розширення обсягів поставок продукції підприємств України на ринок Швеції. Члени ICC Ukraine, представники українських компаній, зокрема ТОВ «Астерс», ПАТ «Авант банк», ТОВ «Торговий дім «Агрохімхолдинг», адвокатського об’єднання «Лаврінович і партнери», виступили з презентаціями щодо перспективних галузей для інвестування в Україні, вдосконалення профільного національного законодавства в зазначеній сфері, спрощення системи реєстрації в нашій державі підприємств з іноземним капіталом, а також поінформували учасників бізнес-семінару щодо практичних аспектів наближення вітчизняного законодавства до законодавства ЄС у контексті імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Останнім часом продуктивними були відносини українських міст-партнерів з Академією ім.Фольке Бернадотт у рамках проєкту «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні», внаслідок якого збільшено залученість ВПО до процесів прийняття рішень на місцевому рівні, покращено здатності місцевих громад до інтеграційних процесів дітей та дорослих, які перебували на території проведення ООС; визначенні ступеню прозорості та законності надання адміністративних послуг усім без винятку верствам населення в Україні. Проєкт взятий за основу під час розробки Стратегії Швеції із співпраці з країнами Східного партнерства та Балкан у 2021-2026 рр.  В Україні реалізовується проект, спрямований на покращення якості надання державних послуг місцевими органами влади у відповідності до закону, підвищення обізнаності громадян щодо реалізації ними своїх прав, а також підвищення ролі громадянського суспільства в здійсненні громадського контролю на місцевому рівні.  Проект “Місцеве самоврядування і верховенство права в Україні” (2014-2017) спрямований на зміцнення та інтеграцію принципів верховенства права в сфері надання публічних послуг на рівні місцевого самоврядування. Важливою частиною проекту є підвищення обізнаності громадян про їхні права при зверненні за одержанням послуг, покращення спроможності органів влади та державних установ на місцях оцінювати свої послуги з точки зору принципів верховенства права, зменшення прогалин та недоліків у цій сфері, а також посилення спроможності громадянського суспільства забезпечувати підзвітність органів влади та державних установ на місцевому рівні. Проект доповнює чинні процеси реформування в України, зокрема, в частині децентралізації та місцевого врядування, а також спрямований сприяти більшій прозорості державного сектору в Україні.

Таким чином, українсько-шведське регіональне співробітництво динамічно розвивається та робить суттєвий внесок у розбудову дружніх відносин між Швецією та Україною.

 

 

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux