Портал в режимі тестування та наповнення
Науково-технічне співробітництво між Україною та Швецією
Опубліковано 24 серпня 2012 року о 11:45

Протягом останніх років активно розвивається українсько-шведське співробітництво в науково-технічній сфері.

Основними напрямами співпраці є: відновлювальні джерела енергії та енергоефективність, ядерна та радіаційна безпека, ефективне використання водних ресурсів, охорона здоров’я, наукові та прикладні дослідження, функціонування технологічних парків, охорона навколишнього природного середовища тощо.

Значні перспективи має співпраця між шведською компанією «Місен Ентерпрайзез», українськими НАК «Нафтогаз України» та ДП «Укргазвидобування». Здійснюються проекти, спрямовані на відновлення, капітальний ремонт свердловин та інтенсифікацію недіючих та малопродуктивних нафтових свердловин, використання нових технологій по розробці родовищ нафти та газу, будівництво сучасних компресорних установок, підтримання пластових тисків та впровадження новітніх технологій щодо підвищення ступеню вилучення вуглеводнів.

Динамічно розвивається співпраця між провідними українськими і шведськими інститутами та університетами у сфері прикладних та наукових досліджень, зокрема між Київським національним медичним університетом ім. О.Богомольця та Каролінським медичним інститутом; Національним технічним університетом України (КПІ) та Шведським Королівським технологічним університетом. Відбулася низка візитів делегацій викладачів та студентів з метою обміну та активізації співробітництва в рамках Болонського процесу.

Розширюється науково-технічне співробітництво між Україною та Швецією у галузі радіаційного моніторингу довкілля. Експерти Державної інспекції ядерного регулювання України та Шведського Агентства радіаційної безпеки взяли участь у низці семінарів у Швеції та Україні, присвячених актуальним проблемам у цій сфері та виробленню практичних рекомендацій, спрямованих на підвищення рівня радіаційної безпеки українських атомних електростанцій згідно з вимогами, розробленими МАГАТЕ та ЄС.

В ході візиту в Україну Міністра Швеції з питань міжнародного співробітництва в цілях розвитку Х.Енгстрьом було презеновано нову Стратегію співробітництва шведського уряду з країнами Східної Європи, Західних Балкан та Туреччини з питань підтримки проведення реформ на період з 2014 року по 2020 рік. На її фінансування шведська сторона спрямовує 8 млрд. шведських крон (близько 900 млн. євро). Обсяги фінансування відповідних проектів для країн Східної Європи становлять 4,5 млрд. шведських крон (близько 500 млн. євро). Обсяг фінансування для України відповідно до нової Стратегії складатиме 25 млн. євро щорічно.

Активно розвивається співробітництво між Державною авіаційною службою України та Шведським транспортним агентством з метою вивчення шведського досвіду у сфері аеронавігації та обслуговування повітряного руху, між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Патентним відомством Швеції у сфері охорони авторських та суміжних прав. В рамках програми Східноєвропейського партнерства та консультацій з Організацією оборонного співробітництва країн Північної Європи (NORDEFCO) були проведені зустрічі щодо обговорення питань регіональної безпеки та співробітництва. Сторони проявили зацікавленість у подальшому розширені двостороннього діалогу двосторонньої співпраці, запоановано проведення  двосторонні військово-політичних консультацій, участь обох сторін в міжнародних навчаннях, спільна підготовка військових спеціалістів в т.ч. для участі в міжнародних миротворчих операціях під егідою ООН, ЄС і НАТО, обмін досвідом у практиці планування та організації проведення комп'ютерних тренувань для штабних офіцерів різних рівнів, обмін викладачами між українськими та шведськими міжнародними центрами підготовки персоналу.

Пріоритетним напрямом діяльності є також продовження співробітництва Швеції з Україною згідно з Угодою про співробітництво між Урядом України та Урядом Королівства Швеція в сфері розвитку, в рамках якої реалізуються проекти, зокрема щодо наближення до європейських норм діяльності Міністерства фінансів України у сфері бюджетної децентралізації та обслуговування державного боргу, щодо надання консультативної допомоги Центру обробки запитів країн-членів СОТ та Секретаріату СОТ при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, щодо модернізації діяльності Державної митної служби України з питань формування митної вартості товарів та управління ризиками, щодо підтримки діяльності Київського економічного інституту тощо.

За оцінками Посольства, найбільш ефективними напрямами використання шведської технічної допомоги в Україні у 2014 році були наступні: судова сфера (посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні за участі Верховного Суду України), фінансова сфера (проект щодо надання консультативної допомоги Міністерству фінансів України у реформуванні бюджетного процесу та управлінні допомогою), міжнародна торгівля (проект щодо інституційного співробітництва між Департаментом співробітництва з СОТ та з питань торговельного захисту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України і Національною радою торгівлі Швеції, а також проект щодо торговельної політики і практики в Україні), комунальна сфера (спільний проект Шведського агентства міжнародного розвитку та Північної екологічної фінансової корпорації щодо демонстрації можливостей підвищення енергоефективності та рівня захисту навколишнього природного середовища завдяки модернізації комунальних підприємств з теплопостачання), радіаційна та ядерна безпека (технічне співробітництво у сфері стандартизації механічних систем контролю на українських атомних станціях) тощо.

У майбутньому було б доцільно розширити двостороннє співробітництво у сфері використання шведської технічної допомоги в Україні за напрямом енергозбереження та підвищення енергоефективності. З огляду на те, що Швеція має передові позиції у цих галузях на міжнародній арені, започаткування нових відповідних проектів сприяло б підвищенню конкурентноздатності вітчизняної економіки та підтримці впровадженню нових сучасних технологій в житлово-комунальній сфері українських міст. Такі нові українсько-шведські проекти могли б стати доповненням до масштабніших проектів у відповідних галузях, які здійснюватимуться в Україні спільно з міжнародними фінансовими організаціями та інвесторами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux