• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Інформація до уваги громадян України напередодні проведення президентських та парламентських виборів в Україні у 2019 р.
Опубліковано 04 жовтня 2018 року о 17:44

У зв’язку з необхідністю забезпечення реалізації громадянами України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, виборчих прав наголошуємо на такому.

Згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про Державний реєстр виборців» для підготовки та проведення голосування на виборах Президента України, народних депутатів України, всеукраїнському референдумі орган ведення Реєстру в МЗС складає на основі відомостей Реєстру списки виборців для кожної закордонної виборчої дільниці. До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються виборці, виборча адреса яких відповідно до відомостей Реєстру відноситься до цієї виборчої дільниці.

На сьогодні чинним законодавством України забезпечено у повній мірі можливість участі у виборчому процесі всім громадянам України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном. Водночас реалізація такої можливості багато у чому залежить від самих громадян України.

Так, для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадянин України за кордоном може:

1)     у будь який зручний для себе час (у тому числі поза межами виборчого процесу):

 • особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Реєстру або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Реєстру);
 • звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік.

Звертаємо увагу, що, у разі включення закордонними дипломатичними установами даних про громадян України до відомостей про осіб, на підставі яких здійснюється щомісячне поновлення Реєстру (зокрема, за формами 9.1, 9.2, 9.7 та 9.4), додаткові заяви від таких осіб не приймаються, оскільки відповідні зміни до Реєстру вносяться за результатами опрацювання подань ЗДУ;

2)     безпосередньо під час виборчого процесу особисто подати до дільничної виборчої комісії відповідної закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей у попередньому списку виборців не пізніше як за п’ять днів до дня голосування.

Рекомендуємо орієнтувати виборців при поданні заяви про включення до Реєстру або зміну виборчої адреси в Реєстрі попередньо перевіряти своє включення до Реєстру та виборчу адресу. Дізнатися, чи включений громадянин до Реєстру, та перевірити, чи правильно вказано в Реєстрі його прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу, можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» (https://www.drv.gov.ua/ords/f?p=111:LOGIN) на веб-сторінці «Державний реєстр виборців». Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримує відомості щодо своїх даних у Реєстрі на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Зважаючи на викладене, з метою інформування широкої громадськості стосовно можливості реалізації конституційних виборчих прав наших співвітчизників за кордоном, у першу чергу про порядок формування списків виборців та включення виборців до Реєстру, доручаю вжити додаткових заходів щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи у питаннях внесення до списків виборців інформації про громадян України, які мають право голосу, та використовувати для цього:

1. Тематичні семінари, зустрічі з українськими громадами, в тому числі в місцях компактного проживання або роботи громадян України.

2. Відповідні інтерв’ю в місцевій пресі, на радіо та телебаченні.

3. Можливості почесних консулів, громадських об’єднань та організацій українців за кордоном, асоціацій та товариств культури, релігійних організацій, студентських об’єднань.

4. Розміщення інформаційних матеріалів в приміщеннях ЗДУ, на веб-сторінках установ, в місцях найбільш частого відвідання громадянами України, зокрема в таких закладах, як українські клуби та культурні центри, на підприємствах і в установах, де працюють наші співвітчизники тощо.

5. Публікації звернень до громадян України у ЗМІ, насамперед у тих, які користуються популярністю у наших співвітчизників за кордоном.

6. Інші можливі заходи, які сприятимуть доведенню до відома громадян України інформації про порядок організації та проведення виборів.

Під час проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи необхідно наголошувати, що громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку.

Також просимо врахувати, що, зважаючи на надзвичайно стислі терміни формування списків виборців під час виборів, встановлені положеннями актів законодавства, відповідні заяви мають подаватися виборцями заздалегідь.

Звертаємо увагу, що найдоступнішим шляхом включення виборця до Реєстру або зміни його виборчої адреси в Реєстрі є узяття на консульський облік з огляду на таке:

- громадянин може надіслати документи поштою, а заяви подаються виключно особисто;

- на даний час за узяття на тимчасовий консульський облік не стягується консульський збір (циркулярний лист ДКС від 04.07.2018 № 71/ВАП/21-020-690);

- ЗДУ щомісяця подає відповідні відомості до органу ведення Реєстру, а заяви пересилаються виключно дипломатичною/командирською поштою (заяви, надіслані технічними засобами зв’язку, не приймаються);

- відомості ЗДУ опрацьовуються значно швидше ніж заяви виборців.

Зважаючи на викладене, при проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи, а також під час консульського прийому громадян, якщо громадяни планують брати участь у голосуванні, слід рекомендувати їм ставати на консульський облік (за наявності необхідних документів).

Важливо, що що законами України «Про вибори Президента України» і «Про вибори народних депутатів України» чітко визначено, що у день голосування до уточненого списку виборців на закордонній виборчій дільниці можуть вноситися виключно виправлення неточностей та технічних описок, і не передбачається внесення до нього нових виборців

Пам’ятка з питань голосування громадян України за кордоном

Корисні посилання

Веб-сайт МЗС, розділ «Консульські питання. Голосування громадян України за кордоном»: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/golsua

Веб-сайт Центральної виборчої комісії України: http://cvk.gov.ua/

Веб-сайт Державного реєстру виборців: http://www.drv.gov.ua

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux