Посольство України в Королівстві Швеція

, Київ 03:46

Розвиток конструктивного патртнерства України з НАТО

Одним із пріоритетних напрямів безпекової політики України є розвиток конструктивного партнерства з НАТО. В його основі лежить протидія сучасним безпековим викликам і загрозам, а також досягнення Україною провідних стандартів розвитку та обороноздатності. Основоположними документами, що визначають характер відносин України з НАТО, є Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО від 9 липня 1997 р. і Декларація про її доповнення від 21 серпня 2009 р.

Закон України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» від 1 липня 2010 р. зафіксував намір України як європейської позаблокової держави продовжувати конструктивне партнерство з НАТО. Незмінність цього курсу було підтверджено у Стратегії національної безпеки України «Україна у світі, що змінюється», затвердженій Указом Президента України №389/2012 від 8 червня 2012 року. У свою чергу, Альянс підтвердив готовність і надалі розвивати партнерство з Україною у новій Стратегічній концепції, ухваленій на Лісабонському саміті НАТО (19-20 листопада 2010 року), та у Декларації Чиказького саміту НАТО (20-21 травня 2012 року).

І. Політичний діалог та діяльність Комісії Україна-НАТО (КУН)

Активний політичний діалог України з Альянсом забезпечується шляхом двосторонніх контактів на всіх рівнях, включаючи міжпарламентський вимір. Провідну роль в поглибленні цього діалогу відіграє Комісія Україна-НАТО, створена в 1997 р. на виконання положень Хартії про особливе партнерство. Під егідою Комісії функціонують п’ять спільних робочих груп Україна-НАТО. З 2009 р., відповідно до Декларації про доповнення Хартії, під егідою КУН також розробляються Річні національні програми співробітництва Україна–НАТО (РНП). Починаючи з 2010 р. на щорічній основі готуються Плани заходів в рамках КУН, які узгоджуються з пріоритетами РНП і доповнюють їхню реалізацію.

Перша зустріч Президента України В.Ф.Януковича з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном відбулася 23 вересня 2010 р. в ході 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. 24 лютого 2011 р. Генеральний секретар НАТО А.Ф.Расмуссен на запрошення Президента України здійснив свій перший офіційний візит до Києва. 21 вересня 2011 р. відбулась зустріч Президента України з Генсекретарем Альянсу у Нью-Йорку в ході 66-ї сесії ГА ООН.
19 квітня 2011 р. Голова Центру нерозповсюдження зброї масового знищення Альянсу Я.Биліца взяв участь у Київському саміті з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії.

В рамках розвитку міжпарламентського діалогу Постійна делегація Верховної Ради України в Парламентській Асамблеї НАТО взяла участь у 76-му Семінарі Роуза-Рота у м. Тбілісі (23-25 березня 2011 р.) та у весняній сесії Парламентської Асамблеї НАТО у м. Варна (Болгарія, 27-30 травня 2011 р.). Засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО відбулося в Києві 5-7 липня 2011 р. та у Брюсселі 15 грудня 2011 р. 10 жовтня 2011 р. Делегація ВРУ взяла участь у черговому засіданні ПА НАТО в Бухаресті.

10 лютого 2011 р. відбулося засідання КУН, присвячене питанням енергетичної безпеки. На засіданні КУН за участю послів (1 березня 2011 р.) обговорювалися питання щодо сучасних пріоритетів відносин Україна – НАТО та підготовки до засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ.

15 квітня 2011 р. в рамках заходів ПАР НАТО в Берліні відбулося засідання КУН на рівні глав зовнішньополітичних відомств за участю Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка, який також взяв участь у робочому ланчі країн-учасниць та потенційних контрибуторів операції Альянсу «Об’єднаний захисник» в Лівії та у зустрічі країн-контрибуторів операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. За підсумками засідання КУН у Берліні було ухвалено спільну заяву (попередній документ був ухвалений у 2007 р.).

18 липня 2011 р. в Брюсселі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном.

19-20 липня 2011 р. Київ відвідав Верховний Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Дж.Ставрідіс.

8 вересня 2011 р. Київ відвідав з візитом Заступник Генсекретаря НАТО з політичних питань та безпекової політики Д.Бренгельманн, який мав зустрічі в АПУ, КМУ, ВРУ, МЗС та МО України.

25-26 жовтня 2011 р. в Україні перебувала група експертів Альянсу з оцінки виконання Україною РНП на чолі з Заступником помічника Генсекретаря НАТО з політичних питань та безпекової політики та Спеціальним представником Генсекретаря НАТО щодо Кавказу і Центральної Азії Дж.Аппатураєм.

23 листопада 2011 р. в Брюсселі відбулося засідання КУН за участю Заступника Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна.

20-21 травня 2012 року Президент України взяв участь у заходах, що проводилися НАТО у рамках Чиказького саміту організації.

ІІ. Річні національні програми співробітництва Україна – НАТО

Ключовим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки Альянсу є Річні національні програми співробітництва Україна – НАТО (РНП), запроваджені згідно з рішенням Північноатлантичної ради на рівні міністрів закордонних справ 2-3 грудня 2008 р.

Річна національна програма затверджується Президентом України. Уряд України розробляє та ухвалює План заходів щодо виконання РНП. Програма та План містять 5 розділів: політичні та економічні питання, оборонні та військові питання, ресурсні питання, питання безпеки та правові питання. До реалізації РНП та Плану залучаються центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, неурядові організації. За підсумками виконання РНП сторона НАТО готує оцінку та рекомендації, які враховуються при підготовці РНП на наступний рік.

В 2009 р. Україна реалізувала першу, в 2010 р. та 2011 р. – другу та третю РНП. Виконання РНП-2009, РНП-2010 та РНП-2011 було позитивно оцінене стороною НАТО.

19 грудня 2011 р. у Брюсселі відбулося засідання КУН на рівні заступників постійних представників, присвячене презентації проекту РНП-2012.

РНП-2012 була схвалена на засіданні КМУ 12 березня 2012 року та затверджена Указом Президента України №273/2012 від 19 квітня 2012 року. 22 серпня 2012 року прийняте Розпорядження КМУ «Про затвердження Плану заходів з виконання РНП-2012».

ІІІ. Діяльність спільних робочих груп під егідою Комісії Україна – НАТО

Для розвитку практичного співробітництва під егідою КУН створено 5 спільних робочих груп Україна – НАТО (СРГ): з питань воєнної реформи; оборонно-технічного співробітництва; економічної безпеки; планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру; зі співробітництва з питань науки і довкілля. Під егідою СРГ з питань воєнної реформи здійснюються додаткові окремі консультації експертів з питань реформування сектору безпеки та розвідки України, а також співробітництва у сфері кібернетичного захисту. Діяльність спільних робочих груп підпорядкована реалізації завдань РНП та проведенню реформ, запланованих Урядом України.

Найбільш активною є діяльність груп з питань воєнної реформи та оборонно-технічного співробітництва, засідання яких відбувається на регулярній основі.

IV. Участь України в місіях НАТО

Україна є єдиною країною-партнером, яка бере участь у більшості основних операцій під проводом НАТО.

22 особи миротворчого персоналу України виконують завдання в Міжнародних силах сприяння безпеці в Афганістані (МССБ), 134 українських миротворці залучені до операції Багатонаціональних сил безпеки в Косово (КФОР).

Протягом 2010 р. корвет Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Тернопіль» виконував завдання в рамках операції «Активні зусилля» в Середземному морі. В 2011 р. участь у цій операції забезпечувалася шляхом залучення первинного національного Контактного пункту ВМС ЗСУ без направлення бойового корабля.

На 2013 рік заплановано приєднання України до антипіратської операції НАТО «Океанський щит» поблизу узбережжя Сомалі.

V. Співробітництво України з НАТО в реформуванні сектору безпеки та оборони, військовій та військово-технічній сферах

Співробітництво в реформуванні сектору безпеки та оборони, військовій та військово-технічній сферах здійснюється в рамках діяльності спільних робочих груп Україна-НАТО, шляхом участі України в програмі Альянсу «Партнерство заради миру», а також на двосторонній основі через взаємодію з країнами-членами НАТО.

Україна є однією з трьох держав-партнерів НАТО (поряд з Австрією та Швецією), що поглиблено співпрацюють з Альянсом в галузі обміну даними про повітряну ситуацію. З 2009 р. такий обмін здійснюється через Угорщину на підставі Меморандуму 2008 року, а 21 квітня 2011 р. була підписана Технічна угода для започаткування такого обміну також через Туреччину на підставі аналогічного Меморандуму 2010 року.

Україна першою серед країн-партнерів залучилася до Сил реагування НАТО. 1 липня – 31 грудня 2010 р. взвод РХБ захисту з відділенням дозиметричного та хімічного контролю ЗСУ брав участь у 15-й ротації СРН. У 17-й ротації СРН (липень-грудень 2011 р.) брав участь військово-транспортний літак Іл-76 МД.

Реалізується програма Трастового фонду НАТО/ПЗМ з утилізації надлишкових запасів боєприпасів, легких озброєнь і стрілецької зброї, а також програма НАТО щодо соціальної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас, у т.ч. внаслідок реформування ЗСУ.

Триває взаємодія України з країнами-членами НАТО в рамках проведення спільних навчань.

VI. Співробітництво у подоланні нових безпекових викликів та загроз

В 2010 р. Україна першою серед країн-партнерів започаткувала співробітництво з НАТО у сфері кібернетичного захисту та провела чотири засідання Консультацій експертів Робочої підгрупи Україна-НАТО з питань кібернетичного захисту під егідою Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи, останнє з яких відбулося 12-13 жовтня 2011 р. у м. Ялта.

VII. Співробітництво у сферах планування на випадок надзвичайних ситуацій, науки та захисту довкілля

Триває взаємодія з Євроатлантичним координаційним центром з реагування на катастрофи. В 2010 р., за сприяння Центру, Україна отримала допомогу від Словаччини (липень) для ліквідації наслідків сильних злив у Чернівецькій області, надавши, зі свого боку, допомогу для ліквідації наслідків повеней у Польщі та Таджикистані (травень), Угорщині (червень) та Молдові (вересень).

Україна залишається другою серед держав-партнерів за кількістю проектів, що реалізуються в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки». Наразі здійснюються 6 довгострокових проектів із загальним обсягом фінансування близько 2 млн. євро і ще 5 пропозицій української сторони знаходяться в стадії опрацювання. 14 грудня 2011 р. Комітетом НАТО з питань політики та партнерств було завершено відповідну процедуру прийняття рішення щодо допомоги Україні в організації безпечного зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання, які залишилися в Україні в результаті реалізації радянських оборонних програм. Розпочато роботу із започаткування відповідного Трастового фонду.

Ключовими проектами співробітництва України з НАТО в сфері науки та захисту довкілля є: освоєння гранту НАТО для Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі «УРАН»; реалізація проекту «Моніторинг та передбачення ризиків паводків річки Прип’ять, яка протікає територією Республіки Білорусь та України через Чорнобильську виключну зону»; проект з розробки і створення унікального генератора рентгенівського випромінювання на основі зворотного комптонівського розсіювання в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України.

Україна та НАТО співпрацювали у рамках заходів із забезпечення безпеки під час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу. Так, 15-16 травня 2012 року в Києві, за експертної та технічної підтримки сторони НАТО, відбулися семінар та командно-штабні навчання з питань забезпечення безпеки під час чемпіонату. Крім того, з 5 червня 2012 року протягом місяця Україна здійснювала обмін даними про повітряну обстановку в межах збільшеної до 200 морських миль зони відповідальності, одночасно отримуючи у тому ж режимі дані про повітряні об’єкти над прикордонними з Україною державами-членами Альянсу, а саме над: Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Сторона НАТО забезпечувала спостереження за повітряним простором з використанням своєї системи дальнього радіолокаційного виявлення та контролю АВАКС.

VIIІ. Внутрішньодержавна координація розвитку конструктивного партнерства Україна – НАТО

Внутрішньодержавна координація розвитку конструктивного партнерства України з НАТО здійснюється Комісією з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору, створеною згідно з Указом Президента України № 1039/2010 від 18 листопада 2010 р. Персональний склад Комісії затверджений Указом Президента № 266/2011 від 3 березня 2011 р. Комісія є допоміжним органом при Президенті України та очолюється Міністром закордонних справ України. За МЗС закріплено провідну роль у координації співробітництва з Альянсом. До складу Комісії входять п’ять національних координаторів у таких сферах (відповідно до розділів Річної національної програми співробітництва Україна – НАТО): зовнішня політика та економіка (МЗС); оборона та військова сфера (Міноборони); ресурсне (фінансове) забезпечення (Мінфін); безпека (СБУ); правова сфера (Мін’юст).

Установче засідання Комісії відбулося 24 березня 2011 р., друге – 25 травня 2011 р., третє – 26 жовтня 2011 р., четверте – 29 грудня 2011 р. Під час засідань обговорювалися, зокрема, актуальні питання співробітництва України з НАТО, стан виконання та підготовки Річних національних програм Україна-НАТО, спільні проекти, а також перспективні напрями подальшого розвитку конструктивного партнерства.

П’яте засідання Комісії, присвячене підготовці участі делегації України на чолі з Президентом України у заходах, що проводилися НАТО у рамках Чиказького саміту організації, було проведено 8 травня 2012 року.

Детельну інформацію про НАТО та відносини України з НАТО дивіться на сайті http://www.ukraine-nato.gov.ua

IX. Реалізація планів заходів з виконання Річних національних програм співробітництва Україна – НАТО